Zimní pneumatiky v létě? Nic výjimečného, jsou zde však jistá rizika

Výměna pneumatik

Koupit si letní pneumatiky by byl jen přílišný zásah do rodinného rozpočtu, a to si v současné době krize nemůžeme dovolit – říkají si mnozí majitelé vozidel. Jenže domnívat se, že zimní pneumatiky v létě jsou naprosto bezrizikové (vždyť na rozpáleném asfaltu nám to nemůže uklouznout jako v zimě na ledu), je mylné. Mnozí servisní technici se dokonce shodují na tom, že zimní pneumatiky v létě jsou v mnoha ohledech velmi nebezpečným rozhodnutím.

Ne, ani na dojezd ne

Zatímco někdo nechce do letních pneumatik v době, kdy se mají gumy na vozidlech měnit investovat, jiní si zase říkají, že už ty zimní „dojedou”. Vždyť stačí pár kilometrů, potom je vyhodím a koupím nové – říkají si. Jenže ani v takovém případě nejsou zimní pneumatiky v létě povoleny.

Nejen, že v zahraničí hrozí pokuta za zimní pneumatiky v létě, ale také se snižují bezpečnostní funkce auta a jízda není ani zdaleka tak bezriziková, jak se může jevit.

Prodlužuje se brzdná dráha

Věděli jste například, že se vlivem zimních pneumatik v létě může výraznou měrou prodloužit brzdná dráha vozidla? Rozdíl brzdné dráhy byl během testování pneumatik v různých podmínkách odhadnut až na 20 % v neprospěch zimních pneumatik.

V praxi je prodloužená brzdná dráha obrovským problémem. Nemusíte dobrzdit na přechodu, když přechází chodec, a můžete ho tím pádem zranit, ne-li i zabít, pakliže budete rozjeti opravdu hodně. Jinými slovy se stáváte velkým rizikem pro své okolí, nejen pro sebe a pro ty, které s sebou vezete ve vozidle.

Zimní pneumatika se chová v létě jinak

Jak již bylo zmíněno, řada majitelů automobilů se domnívá, že v létě se zimní pneumatika chová stejně jako v zimě. Jelikož jsou letní podmínky lepší v mnoha ohledech, nemůže se podle nich nic stát, pokud se zimní gumy ponechají o pár měsíců déle. Ve skutečnosti vás musíme vyvést z omylu – zimní pneumatiky se chovají jinak v létě, než-li v zimě. A to nejen po stránce brzdné dráhy.

Velkou měrou se zhoršuje přilnavost k povrchu, což se může projevit hlavně na jízdě v zatáčkách. Při budoucím odmítání přezouvání pneumatik proto pamatujte na pravidlo, že čím větší teplo je, tím se zimní pneumatiky budou chovat hůře.

Rychlé opotřebení jako vedlejší efekt

Za vedlejší efekt bychom mohli označit rychlé opotřebení pneumatik. To většinou platí o všem – pokud nějakou věc použijete na něco, k čemu není určená, většinou velmi brzy vypoví svou službu. Pravidelným přezouváním, respektive dodržováním zákonů o zimních pneumatikách v létě tak nakonec ušetříte svou peněženku, tím si můžete být jistí.

Měření hloubky dezénu u pneumatiky

Zapotí se i vaše peněženka

V neposlední řadě musíme zmínit další negativní dopad zimních pneumatik v létě, a tím je vyšší spotřeba. Za současných cen benzínu a jiných pohonných hmot se snaží majitelé vozidel, jež využívají auto denně, co nejvíce uskromnit, ale tímto krokem si spíše podráží nohy.

Když si k tomu vezmeme i vysokou pravděpodobnost, že dojde k prasknutí pneumatik v případě, že se gumy velmi zahřejí na rozpálené vozovce, peněženka se v každém případě velmi zapotí.

Celoroční pneumatiky jako spása pro každého lenocha

Ježdění na zimních pneumatikách v létě má většinou jeden jediný důvod, a sice prachobyčejnou lenost. Abyste vás však měsíc co měsíc nemusela zajímat hloubka dezénu zimní pneumatiky v létě nebo jak je na tom vzorek na zimních pneumatikách, a navíc abyste nemuseli přezouvat co půl roku gumy na autě, řešením jsou celoroční pneumatiky.

I když mají své stinné stránky, pro jedince, kteří nejezdí na hory nebo netrajdají po republice tak moc, že jim tachometr nestačí počítat kilometry je to ideální cesta, která jde ruku v ruce s jejich komfortním životním stylem.

Celoroční pneumatiky bývají velmi často voleny i těmi, kdo bydlí v menších domácnostech, k nimž nepřiléhá žádná kůlna nebo garáž. Skladování pneumatik u nich není možné, a tak dávají přednost celoroční alternativě, s nimiž se nemusí o nic starat nebo kontrolovat, co je zrovna za měsíc v kalendáři.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..