Dovolená v obytném voze je trend. Co by neměl vůz postrádat?

Dovolená obytným vozem - karavanem

Jak plánujete strávit letošní dovolenou? Většina lidí se stále snaží o to, aby se vyhnula velkým davům. Riziko přenosu nakažlivého a nebezpečného onemocnění je pořád ještě velmi vysoké, a tak dovolená někde na samotě bude tím nejlepším řešením. Pokud si však nechcete pronajmout chatu nebo chalupu, co se vydat na cesty s obytným vozem? 

Takzvané road tripy, kdy nebydlíte v hotelích, ale spíte v autě tam, kde zaparkujete je trend letošního roku (a ostatně i toho loňského). Mluvíme o způsobu dovolené, během které můžete procestovat prakticky všechno, co chcete, aniž byste se museli s někým setkávat nebo byli limitováni jízdními řády či podobnými omezeními a pravidly. I proto si obytné vozy lidé tolik zamilovali. A možná mezi ně patříte také. V takovém případě se nabízí otázka, co by neměl vůz postrádat či co zkontrolovat před tím, než ujede svůj první kilometr?

Pozor na hmotnost vozidla

Obytné vozy jsou trochu těžší než klasické osobní automobily. A je to logické. Nemají pouze pár sedadel a kufr k tomu, ale kromě toho ukrývají i vestavbu obsahující místo na spaní či toaletu. A jelikož je cestování autem v mnoha zemích podmíněno právě jejich hmotností, snažte se o jedno, a sice příliš nezvyšte konečné číslo na váze. 

Nebalte si proto hromadu věcí, které ani nepotřebujete. Mikrovlnnou troubu stejně jako gril nechejte doma. Spíše se balte promyšleně a takticky a vezměte si jen to nejnutnější. Vyvarujete se navíc zbytečnému a zdlouhavému přehrabování.

Bez nádobí nejezděte

Samozřejmě to neznamená, že byste si měli nastřádat hromadu hrnců a pánví. Ale nějaké nádobí se vám bude hodit. Zejména, pokud se rozhodnete zaparkovat někde na louce, kde nebudete mít možnost si zajít na něco dobrého. 

Obvykle jsou součástí obytných vozů plastové misky, pár příborů, k tomu jedna pánev a nějaké hrníčky. Zkrátka naprostý základ toho, co využíváte či co potřebujete při každodenní konzumaci pokrmů.

Pitná voda je základem

Než ujedete svůj první kilometr, nezapomeňte se přesvědčit o tom, jestli máte dostatek pitné vody s sebou. I když si člověk říká, že si ji případně koupí na benzince, čím se budete umývat při večerní hygieně? A co použijte při vaření? Mít s sebou vodu je klíčové a doporučujeme ji vždycky při každé zastávce doplnit (či dopustit v kempu, pokud se rozhodnete přespat právě zde).

Postel uvnitř obytného vozu - karavanu
Postel uvnitř obytného vozu – karavanu

Pohodlná matrace, na které se bude dát spát

Nádobí, pitná voda, kontrola hmotnosti – tři body, které mít či si zkontrolovat předtím, než se na jeden takový road trip vydáte. A kromě toho mějte s sebou i pohodlnou matraci. Přece jenom chcete někde spát a někde se taky dobře vyspat. A takový obytný vůz by matraci neměl postrádat.

Matrace bývají i součástí vestaveb do aut. Pokud si nechcete pronajmout celý obytný vůz, vestavba do auta může zpestřit i osobní automobil. V tomto případě ale pamatujte na hmotnost víc než v případě obytňáku, ať předejdete možným nemilým scénářům.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..