Kupní smlouva auta musí obsahovat řadu náležitostí

Podpis kupní smlouvy

Rozhodli jste se po letech prodat svého parťáka, který vám dřímá v garáži? Nebo jste se jen rozhodli koupit si nového, který se naopak tím nepostradatelným společníkem stane? Ať už je to tak či onak, kupní smlouva auta je nezbytností, bez které se do prodeje, respektive koupě nepouštějte. Vymezuje nejen pravidla, ale také povinnosti obou stran a je dokladem o domluvené ceně. Jinými slovy – zkontrolujte si její veškeré náležitosti.

Velká událost, která musí být „ošéfovaná”

Stejně jako koupě nemovitosti, koupě vozidla je taktéž velká událost. Přece jenom si auto nekupujete každý den, nějakou dobu si na něj šetříte a teprve po měsících vytrvalosti a trpělivosti zároveň se k autu skloníte. Ať už bude ojeté nebo zcela nové, pamatujte na jedno – celý proces musí být řádně „ošéfovaný” čili podložený řádnou kupní smlouvou.

Dobře sepsanou kupní smlouvou, která obsahuje veškeré náležitosti, chráníte jak sebe, tak i druhou stranu. Je dokumentem, jenž obsahuje veškeré informace o vozidle jako předmětu smlouvy, jeho nedostatcích nebo naopak výbavě navíc, jeho ceně, technickém stavu i způsobu platby, na jakém se obě strany dohodly.

Smlouva je také ochranou či doložitelným důkazem toho, na čem se smluvní strany dohodly. Pakliže dojde k nemilým překvapením nebo zjištěním, že došlo k zatajení škod, může se díky ní prokázat, která strana je ve výhodě a které náleží odškodnění či jestli je na něco takového vůbec nárok.

Co musí kupní smlouva auta obsahovat

Ne všichni mají k dispozici smlouvu o koupi auta od právníka, někteří za služby profesionálů zrovna utrácet nechtějí. A tak se ptají, jaké náležitosti by adekvátní a řádná smlouva měla obsahovat. Není toho naštěstí mnoho, ovšem každý jeden bod je důležitý:

  • označení smluvních stran (jména, příjmení, bydliště i kontakt na obě smluvní strany),
  • prohlášení prodávajícího, že předmět smlouvy (čili v tomto případě auto) je skutečně jeho majetkem a že neexistují jiné osoby, které by na něj měly právo,
  • veškerá technická specifikace vozidla (jeho skutečný stav, rok výroby, číslo technického průkazu nebo počet předaných klíčů apod.),
  • celková cena a způsob platby, na kterém se strany dohodly,
  • datum uzavření a podpisu smlouvy a
  • podpis obou zúčastněných stran.

Zmíněné náležitosti jsou nezbytnostmi, které musí obsahovat každá kupní smlouva (nejen) auta. Jelikož je ale všechno o detailech, i v tomto případě (pro zajištění budoucí pohody a snazšího vyjasnění neshod) na ně sázejte. A do smlouvy tedy připište například:

  • informace o stavu vozidla a jeho výbavě,
  • informace o veškerých vadách nebo jeho opravách,
  • způsob předání vozu a převedení dokladů,
  • kdo má odpovědnost za vady,
  • případně sepište i předávací protokol, kde kupující souhlasí se všemi uvedenými skutečnostmi.

Případně na internetu jsou k dohledání různé vzory, kde stačí upravit jen kontaktní/osobní údaje a smlouvu vytisknout. Přečtěte si však veškeré body, jestli odpovídají vašim požadavkům a vaší plánované koupi.

V jakém stavu by mělo být prodávané auto?

Právní předpisy stanovují, že prodávaný předmět (čili v tomto případě auto) má být bez závad, musí vyhovovat právním předpisům a musí být vhodné k účelu, ke kterému se používá. Rozhodující jsou následovné měsíce, konkrétně půl roku, během kterého se mohou objevit nějaké vady. Pakliže se tak stane, bere se za to, že automobil by už s těmito vadami prodán. I proto je klíčové uvést do kupní smlouvy veškeré skutečnosti, aby se možným vratkám zabránilo.

Kupující má totiž z pohledu právních předpisů možnost automobil v rámci této doby vrátit, respektive reklamovat. Pokud samozřejmě ve smlouvě nepodepíše, že o vadě věděl.

Muž kupuje nové auto
Muž kupuje nové auto

Všechno je to o detailech

Tím se zpětně dostáváme k detailům, které jsou v kupní smlouvě zapotřebí. Právě detaily, jako jsou malá písma, věci uvedené pod čarou nebo s hvězdičkou, mají největší vliv na to, jak výhodná, respektive nevýhodná kupní smlouva auta pro kupujícího bude. Lidé většinou nečtou celé smlouvy, ale tím si zadělávají na problém typu nemožnost vozidlo reklamovat a podobně.

Posviťte si tedy na to a pohlídejte si hlavně údaje o automobilu, zkontrolujte si údaje o kupujícím, samozřejmě si vůz sami zkontrolujte a zjistěte, jestli jsou veškeré tyto skutečnosti opravdu sepsány řádným způsobem ve smlouvě. Na detailech záleží, a u kupní smlouvy to platí dvojnásob.

Povinné ručení jako nutnost

Ve chvíli, kdy dojde k předání vozidla a k jeho úspěšnému uhrazení, vyvstává na povrch další povinnost, kterou je nutnost sjednat povinné ručení. Nabytí vozidla do osobního majetku s sebou nese i řadu povinností a pojištění je zákonem stanoveno.

Naštěstí už dávno neplatí, že byste kvůli povinnému ručení museli na nějaký úřad. Prakticky všechno (a toto nevyjímaje) lze zřídit přes internet.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..