Jak vybrat střešní box (rakev) na auto

Střešní box na auto

Ne vždycky „rakev” znamená „rakev”. Někdy lidé nemají na mysli dřevěnou truhlu pro ukládání nebožtíků, v automobilovém světě se jedná spíše o střešní box, který člověku slouží k mnoha účelům. Může být ideálním společníkem při cestě na zimní dovolenou, protože se do něj hravě vejdou jak lyže, tak snowboard. Ocení ho však i rodiny s dětmi, jelikož bývá dostatečně rozměrný pro skladování kočárku, který se jinak do kufru nevejde.

Další zavazadlový prostor vašeho automobilu

Domnívat se, že koupí menšího vozidla jste po celou dobu jeho používání odkázáni pouze na drobný zavazadlový prostor vzadu auta je mylné. Každý majitel automobilu si totiž může dokoupit další úložný prostor, kterým je zmiňovaná rakev (nebo také střešní box či autobox).

Stejně jako při výběru prakticky všeho jiného je klíčové zodpovědět si několik otázek, které mohou výběr automobilového vybavení značně usnadnit (a také urychlit). Mezi ně patří například:

  • Co plánujete v rakvi převážet?
  • Jak často, respektive jak intenzivně budete box využívat?
  • Jaká je cenová hladina, přes kterou „nepojede vlak”?

Zatímco informace o tom, co budete ve střešním boxu převážet, vám značně pomůže při hledání ideální velikosti rakve, frekvence používání se odrazí na potřebné kvalitě i způsobu instalace. Pokud plánujete autobox využívat opravdu často, oceníte mít modely s takzvanými „rychloupínály”, díky kterým bude instalace zavazadlového prostoru záležitostí okamžiku.

Nakládání věcí do střešního boxu
Nakládání věcí do střešního boxu

Parametry rozhodují

Jak vybrat rakev na auto není nic těžkého, pakliže alespoň máte nějakou představu o parametrech. Každý jeden model má totiž v seznamu svých specifik uvedeno, jakých je rozměrů a jakého je objemu, případně jakou nosnost má. Klíčový je také způsob uchycení boxu nebo způsob otevírání.

Rozměry a objem

Pokud si zodpovíte otázku, co plánujete v rakvi převážet, budou rozměry a objem naprosto jasné. Zatímco pro kočárek budete potřebovat rakev spíše širší, lyže nebo snowboard zase vyžadují dlouhý box, do kterého se jednoduše vloží.

Nosnost

Odpovědí na první otázku si také usnadníte výběr boxu po stránce nosnosti. Stejně jako žádná židle nebo křeslo neunese kohokoliv, ani rakev na auto neunese cokoliv. Obvykle se nosnost pohybuje okolo 45 kilogramů s tím, že některé modely ji mají i o dvojnásobek vyšší. Opět jsou rozhodující osobní požadavky.

Způsob uchycení

Výběr souvisí od frekvence používání. Časté používání vyžaduje praktické a velmi rychlé způsoby uchycení boxu, při občasném využívání vám na způsobu uchycení příliš nesejde. Co se však vyplatí sledovat prakticky vždycky, je materiál, z něhož jsou třmeny vyrobeny. Kov je bezesporu odolnější než plast, i když jsou modely vyráběny z vysoce odolného plastu.

Způsob otevírání

Co má velkou měrou vliv na komfort užívání je způsob otevírání. Zatímco některé rakve na auto se otevírají pouze z jedné strany, jiné se mohou otevřít z obou stran. Mnohé modely mají dokonce takzvané zadní otevírání. Co je tím nejlepším, toť otázka – opět je to zcela individuální záležitost.

Pamatujte na několik zásad

I když parametry střešního boxu mají hlavní roli při výběru tohoto zavazadlového prostoru, je nutné dodržovat i několik nepsaných (nebo i předepsaných) zásad. Jednou z nich je to, že by střešní box nikdy neměl přesahovat rozměr střechy vozu. Pokud se tak stane, zabránilo by se tím buď pohodlnému vstupu do vozidla, nebo by se omezil výhled dopředu.

Dobré je také hledat modely z kvalitního materiálu, které se vám jen tak nerozpadnou i při nepřízních počasí. Zároveň sledujte i hmotnost rakve. Čím lehčí bude, tím snazší manipulace se slibuje.

Musí to souznít

Aneb rakve se neumísťují na nekompatibilní vozidla, respektive nekompatibilní příčníky. Díky příčníkům se může box umístit prakticky na jakékoli auto o jakékoli značce nebo jakémkoli modelu, ovšem příčníky musí k boxu sedět. Jen tak může být montáž úspěšná a bezpečná jízda zajištěná.

V ideálním případě je vhodné nakoupit jak rakve, tak příčníky v jeden okamžik. Odborníci v kamenných prodejnách velmi často doporučují adekvátní příslušenství, případně budou moct poradit, pokud o to budete mít zájem.

Pozor na omezení jízdních vlastností vozidla

I když nejsou zákonem stanovená nějaká zvláštní nebo speciální omezení týkající se jízdy se střešním boxem, každý zodpovědný řidič musí brát v potaz zhoršené jízdní vlastnosti vozidla. Je logické, že namontováním rakve a následně jejím naplněním se značně zvýší těžiště auta a tím se zhorší i jízdní vlastnosti. Zejména při průjezdu zatáčkami proto dávejte větší pozor. Opatrní buďte také na dálnicích.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..