Velorex – česká legenda na třech kolech

Velorex auto

Ať už se o historická vozidla zajímáte nebo ne, tak Velorex jistě znáte. Tohle vozidlo s osobitým vzhledem se vymyká zažitým představám o tom, jak má vlastně automobil vypadat. Tříkolové vozítko potažené koženkou totiž na cestě nepřehlédne snad nikdo. Znát ho můžete i ze slavných filmů, mezi které patří Vrchní, prchni!, Momentky nebo také legendární motoristický pořad Top Gear.

Nečekaně velký úspěch

Ptáte se na to, kde mohlo vznikat auto potažené koženkou, které bylo navíc legálně homologováno jako osobní automobil? Příběh začíná bratry Stránskými a jejich malosériovou výrobou. Té se výborně dařilo až do doby, kdy přišlo znárodnění. Velorexy se začaly vyrábět jako vozítka pro invalidy a produkce se přesunula do velodružstva Solnice.Těžilo se hlavně z toho, že Velorex bylo nesmírně snadné řídit. I proto na jeho řízení stačil až do konce druhého tisíciletí pouze řidičský průkaz A.

Velorex

Velorex se rozšířil do celého světa

Velorexů se verzi tříkolka se vyrobila jen těžko uvěřitelných 15 300 kusů, ale i přes to je dnes Velorex na prodej jen výjimkou. Ne všechny totiž skončily v České republice. Dovážely se na různé kontinenty světa, mezi něž patří i Asie, Austrálie a Amerika. Velorexy u nás dostávaly nejrůznější přezdívky, které většinou narážely na jejich konstrukci. Setkat se proto můžete s označením “hadrák”, “hadaplán”, “splašené trubky” či “prchající stan”. V pozdějších letech přišla i méně úspěšná čtyřkolová verze, které se vyrobilo jen 1 380 kusů. Vidět jste ji mohli ve filmu Ať žijí duchové.

Nevyhnuly se zásahům kutilů

Najít Velorex v původním stavu je dnes pořádný oříšek. Jejich jednoduchá konstrukce přímo vybízela k úpravám a těm se také drtivá většina těchto vozítek nevyhnula. Následek toho ale bylo znehodnocení vozu a takoví veteráni na prodej mají minimální hodnotu. Výjimkou dokonce nebylo ani nahrazení koženkové karoserie za plechovou nebo laminátovou.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..