Roadtrip: 6 tipů, jak se na něj připravit a užít si ho

Chlapi na roadtripu

Chcete, aby letošní léto bylo plné dobrodružství a nezapomenutelných zážitků? Nemusíte jezdit k moři, abyste si dovolenou užili. Dokonce se nemusíte brouzdat bosí v poušti. A nemusíte ani bydlet v předraženém hotelu, abyste se cítili šťastně. Skvělou dovolenou je možné strávit i v autě

Roadtrip je synonymem dobrodružství a skvělých zážitků. Ať už se rozhodnete pro cestování autem po Evropě nebo pro roadtrip po USA, vždy to bude nezapomenutelné. Už to dávno není jenom pro mladé, kterým nevadí spát v autě. Je to naopak i pro starší nebo pro rodiny s dětmi. Nejedna společnost se zaměřuje na instalování spacích vestaveb do auta, navíc půjčit si lze za skvělé peníze i karavan nebo dodávku, ve které se bude spát stejně dobře jako v pokojíčku. Ať už však vyrážíte na roadtrip vlastním automobilem nebo dodávkou či karavanem, máme pro vás několik tipů, jak se na takový roadtrip připravit. Chcete se přece vyhnout nepříjemnostem a problémům, nebo ne?

Vztahuje se povinné ručení i na zahraničí?

Pokud plánujete roadtrip v zahraničí, je velice důležité zjistit si, jak je na tom povinné ručení vašeho automobilu. Ne všechna povinná ručení zahrnují služby, které lze využít i v zahraničí. Pokud zjistíte, že vám vaše povinné ručení je v zahraničí k ničemu, sjednejte si pojistku raději jinde. Předejdete tím případným problémům a vysokým výdajům, pokud by v zahraničí došlo k nehodě nebo k podobné situaci. 

Sjednejte si cestovní pojištění

Ať už cestujete jenom po Česku nebo plánujete roadtrip po Evropě, měli byste mít sjednané cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát. Ne nadarmo se říká mezi lidmi, že “náhoda je blbec”. Cestovní pojištění je zkrátka základem každé cesty, ať už se jedná o cestu do Krkonoš nebo na Sibiř. 

Zkontrolujte si veškeré doklady týkající se auta

Co se taktéž vyplatí zkontrolovat předtím, než vyjedete z garáže za dobrodružstvím, jsou doklady týkající se auta, kam se ostatně řadí i váš řidičský průkaz. Je stále platný? A bude platit i v zemi, do které míříte? A co automobil? Má platnou zelenou kartu i technický průkaz? A máte všechny tyto dokumenty po ruce v autě? 

Zkontrolujte také stav vozidla

V ideálním případě se vyplatí dát automobil do servisu na kontrolu, než vyjedete na roadtrip. Pokud však na servisní kontrolu nezbývá čas, měli byste zkontrolovat alespoň to, jak jsou na tom kola, jestli světla svítí a blinkry fungují, jestli je voda v ostřikovačích a jestli je v autě dostatek oleje (ten se případně vyplatí vyměnit). Zkrátka se ještě před odjezdem přesvědčte o tom, že je auto provozuschopného stavu a že na něj bude během jízdy spolehnutí. 

Holky na roadtripu

Cestu si dopředu naplánujte

Pokud je na tom auto dobře, pokud máte v autě připravené všechny doklady, které mít v autě musíte, přichází čas na plánování své cesty. Nemusíte si plánovat svou cestu dopodrobna, stačí si ji naplánovat alespoň orientačně, takzvaně hrubě. Měli byste si stanovit svůj cíl nebo sestavit itinerář, která místa chcete určitě vidět a která neminout.

Vyplatí se vědět, kde se nachází jaký kemp nebo na kterém pozemku je možné zaparkovat, pokud kemp nebude v dohledné vzdálenosti. Případně se vyplatí zjistit si aktuální informace o dopravě (v ideálním případě si stáhněte aplikaci, která eviduje aktuální dopravu a která zavčasu upozorní na kolonu, pokud se před vámi bude nacházet). 

Spočítejte si náklady dopředu

Určitě se před cestou budete ptát, kolik to všechno bude stát. Jednoznačně se vyplatí si před cestou všechny náklady spočítat dopředu. Ať máte alespoň nějaký obrázek o tom, kolik si vybrat či kolik mít raději u sebe. V potaz berte nejen benzin, ale především ubytování v kempech nebo mýtné či další poplatky spojené s vozidlem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..