Povinná výbava nákladního vozidla

Nákladní vozidlo - povinná výbava

Povinná výbava nákladního vozidla – téma, které je tak známé, ale přesto o něm ví řada lidí tak málo. To, co má automobil obsahovat a ukrývat v kufru nebo pod sedačkou spolujezdce jsme měli v živé paměti po těsném ukončení autoškoly, ovšem poté se informace z hlavy doslova vypařily. Začali jsme aktivně usedat za volant nákladního vozidla a stala se z toho taková samozřejmost, že jsme součásti povinné výbavy vypudily z hlavy. S příchodem nového roku se však očekávala řada novinek, proto si pojďme nezbytnosti sídlící ve voze raději připomenout.

Dvanáct nových bezpečnostních prvků nezařazeno

Každým rokem se mírně mění povinná výbava nákladního i osobního vozidla. Vloni se Evropská komise nechala slyšet, že od roku 2021 zařadí do povinné výbavy nových dvanáct bezpečnostních prvků, jež se mají podílet na bezpečnější automobilové jízdě. Mezi nim se nacházela například detekce únavy. Ale nakonec z toho sešlo.

Výbava vozidel tak zůstává i letos neměnná a zcela se rovná té, která nám sídlila ve vozidle v loňském roce.

Co lze brát za povinnou výbavu nákladního vozidla?

Abychom však byli konkrétní, pojďme si zmínit to, co je nedílnou součástí povinné výbavy nákladního i osobního vozidla. Tím hlavním prvkem je autolékárnička, dále výstražný trojúhelník a samozřejmě reflexní vesta pro řidiče (doporučuje se však mít několik vest s sebou, protože nemusíte být vždy ve vozidle sami). A nakonec nesmíme opomenout rezervní kolo + prostředky, které potřebujeme na opravu pneumatiky.

Vedle těchto povinných věcí se vyplatí mít ve vozidle také doporučenou výbavu, k níž patří například:

  • Startovací kabely.
  • Tažné lano.
  • Kanystr s pohotovostní naftou nebo benzínem.
  • Škrabka a smetáček.
  • Alkohol tester.
  • Sněhové řetězy na zimu.

Nezapomeňte na povinné dokumenty

Vedle povinné výbavy do auta je nutné mít ve vozidle i několik dokumentů, jež si může policejní hlídka vyžádat při kontrole. Kromě řidičského průkazu, který vás opravňuje řídit nákladní vozidlo, je nutné mít k dispozici i dokumenty k vozu, mezi něž patří malý technický průkaz, a zelenou kartu. Dobré je mít po ruce i formulář o dopravní nehodě, po kterém se sáhne v okamžiku, kdy k autonehodě dojde. Ten se používá zpravidla tehdy, kdy neasistuje policie.

V zahraničí je to jinak

Jelikož se s nákladními vozidly jezdí velmi často také do zahraničí, je důležité znát pravidla vztahující se pro jízdu na zahraničních dálnicích a silničních komunikacích. Ne všude je to stejné jako u nás, proto se před cestou raději informujte, ať předejdete nesrovnalostem. Například v Německu je reflexní vesta určená pouze majitelům vozů, v Polsku je autolékárnička pouze součástí doporučené výbavy, ale nutností je hasicí přístroj. A co v Itálii? Zde zase není povinná autolékárnička, ale výstražný trojúhelník s vestou jsou povinností.


Hledáte kvalitní servis nákladních vozidel? Doporučujeme D1 nonstop trailer servis.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..