Odborníci radí: Jak správně přezout pneumatiky?

Jak správně přezout pneumatiky

Zaspali jste a až nyní řešíte výměnu letních pneu za zimní? Pokud disponujete dvěma sadami pneu na discích, můžete kola vyměnit i svépomocí. Ušetříte pár stokorun, dopřejete tělu trochu pohybu a navíc ušetříte spoustu času, který by vám spolkla návštěva pneuservisu. Budete-li dodržovat následující postup, výměna se vám podaří bez zbytečných komplikací.

Dodržujte zásady bezpečnosti

Než se pustíte do výměny, zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu. Autoservis Škoda zároveň připomíná povolit šrouby ještě když je vozidlo na zemi, byť jen o cca půl závitu. Poté můžete auto zvednout (v místech k tomu určeným dle výrobce). Riziko zranění minimalizujete tím, že vůz zaklínujete z obou stran a až bude nahoře, podsuňte pod něj špalek.

Pozor na korozi

Jakmile odmontujete kolo, nezapomeňte očistit dosedací plochy náboje, jakožto i samotného kola od zaschlého maziva, vosku a rzi. Poté je namažte vazelínou, případně použijte karosářský vosk. Alternativu (v případě, že nemáte po ruce vazelínu ani vosk) je olej – nesmíte jím však zasáhnout náboj, protože by mohlo dojít k potřísnění závitů a brzdových kotoučů.

Jak dotáhnout šrouby?

Šrouby voskem rozhodně nemažte! Až nasadíte kolo, zatočte šrouby ručně a následně je utahujte momentovým klíčem, a to tak, že mírně. Nebudete-li utahovat střídavě vždy dva protilehlé šrouby, kola by nemusela sedět rovně.

Dotažení šroubů při přezutí kol

Když vůz ze zvedáku opět položíte na zem, dotáhněte všechny šrouby na hodnotu udanou výrobcem vozidla. Momentovým klíčem se vám je podaří dotáhnout rovnoměrně a nepřetáhnout, takže je budete moct kdykoliv bez potíží povolit.

Autorizovaný servis Škoda závěrem upozorňuje: před jízdou zkontrolujte tlak v pneumatikách a po první jízdě šrouby dotáhněte!

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..