Nepodceňujte výběr sněhových řetězů

zimní řetězy na kole

Zima je v plném proudu a s ní také spousta sněhu, jehož může být v některých místech České republiky nebo v zahraničí skutečně přehršel. Pro motoristy jsou bílé padající vložky a příslušné značky na silničních komunikacích jednoduchým vodítkem. Je nejvyšší čas, připravit své vozidlo na zimu, respektive postarat se o jeho průjezdnost v různých lokalitách.

K tomu vám poslouží pravděpodobně dvě zásadní věci. Tu první tvoří zimní pneumatiky, jejichž aplikování je více, než zřejmé. Při provozu silničního vozidla bez tohoto typu pneumatik se dokonce vystavujete možnosti udělení značně vysoké pokuty.

Zimní pneumatiky je třeba volit dle příslušného typu vozu, potažmo samotného rozměru kola. Ať už je to profil, šířka, konstrukce, průměr, rychlostní index, hmotnostní index a další důležité parametry, jež není radno v žádném případě opomíjet.

Tím však příprava na zimu dozajista nekončí.

Výběr sněhových řetězů

Nyní se dostáváme k další důležité části, kterou tvoří sněhové řetězy, pro něž se na některých úsecích veřejných komunikací taktéž objevují značky pro nutno využití. I bez nich ale spousta řidičů tuto variantu upotřebí, protože by se zkrátka nedostali ze zasněženého místa.

Při nákupu sněhových řetězů můžete narazit na tři nejpoužívanější modely.

  • Ocelové sněhové řetězy
  • Textilní sněhové řetězy
  • Chemické sněhové řetězy

Ty první patří bezpochyby k těm nejvyužívanějším, my vás seznámíme se všemi, včetně volby těch ideálních.

značka zimních řetězů

Ocelové sněhové řetězy

Jejich přednosti spočívají pravděpodobně v pevnosti a dlouhé životnosti. Sněhové řetězy tohoto typu musíte volit na základě značky a modelu konkrétního automobilu, včetně rozměru kol. V závislosti na terénu, v němž chcete jezdit, je třeba zvolit adekvátní průměr začínající kolem 3 mm.

Textilní sněhové řetězy

O něco méně využívané jsou textilní sněhové řetězy, jejichž přednosti spočívají hlavně v nízké konstrukční výšce, což může přijít vhod u některých sportovních automobilů se sníženým podvozkem. Na druhou stranu je omezená jejich životnost a ani jejich záběrové schopnosti nepatří mezi nejlepší. Daly by se označit za jednorázovou vyprošťovací pomůcku.

Chemické sněhové řetězy

Obdobné užití mají i chemické sněhové řetězy, které se však hodí jen pro vyjetí z hůře udržovaných míst. Rozhodně nejsou plnohodnotnou náhradou za ocelové řetězy.

Pečlivý nákup sněhových řetězů

V současné době je na trhu široká nabídka modelů sněhových řetězů. Technologie jejich výroby se neustále vyvíjí a zdokonaluje, především s ohledem na co nejsnadnější manipulaci. Jejich výběr a nácvik manipulace s nimi vám možná zabere trochu času, ale až je budete za tmy nebo hustého sněžení zkřehlými prsty nasazovat, velmi oceníte tyto dřívější zkušenosti.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..