Nejčastější omyly o pravidlech jízdy na jízdním kole

Správná jízda na kole v silničním provozu

Cyklistika je sportem, který zaznamenává nárůst fanoušků každým rokem. Kromě nadšených sportovců jsou kola hojně využívána i lidmi, kteří chtějí šetřit životní prostředí nebo svoji peněženku. Silnice jsou také více zaplaveny elektrokoly.

Na kola usedá množství různých lidí. Za řídítka se dostanou mladí, staří, rozvážní i neopatrní, znalí i ti neznalí povinnostem při jízdě na jízdním kole.

Styl jízdy občas nenechává chladnými řidiče automobilů, kteří jsou omezováni či dokonce někdy ohrožováni nedodržováním povinností cyklistů.

Nejčastější omyly o pravidlech jízdy na jízdním kole

V pravidlech se občas nevyznají ani ti, kteří získali řidičské oprávnění. Někteří pouští za řídítka a za volant svůj temperament, který bývá zákona neznalý.

Nevyužívání pruhů pro cyklisty

Budování jízdních pruhů pro cyklisty, vyhrazených pruhů pro cyklisty, stezek pro cyklisty či pruhů pro cyklisty na křižovatce je nákladné.

Nicméně vzhledem k hustému provozu automobilů a množství cyklistů, je zřizování speciálních cyklocest nezbytné pro zajištění bezpečnosti všech účastníků provozu. Ne zřídka se jedná o stavby podporované nejrůznějšími dotacemi.

Řidiče automobilů pak právem rozohní cyklista jedoucí před ním na silnici, když o půl metru vedle vede souběžně stezka pro cyklisty.

Takový cyklista jistě neví, že je povinen vyjmenované pruhy pro cyklisty užít podle zákona č. 361/2000 Sb.

Pruh pro cyklisty

Cyklisté jedou vedle sebe, aby si mohli například povídat

Většinou si cyklisté asi říkají: „No tak nás objedou, vždyť takto máme stejnou šířku jako auto.“ Netuší nejspíš, že zákon jim přikazuje jet jen jednotlivě za sebou. Každý ohleduplný účastník silničního provozu se zařadí, aby autu nepřekážel i bez znalosti zákona.Cyklisté nesmějí automobil předjet z pravé strany

Představme si následující situaci. Vozidla se pohybují pomalu nebo dokonce stojí za sebou při pravém okraji vozovky. Cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjede nebo objede z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici.

Někteří šoféři v autech mají chuť cyklisty okřiknout, kudy se to derou.

Nicméně tentokrát je zákon na straně cyklisty. Pokud je vpravo od vozidel dostatek místa a cyklista dbá zvýšené opatrnosti, může vozidla takto překonat. Samozřejmě to neplatí, odbočuje-li vozidlo vpravo a dává-li znamení o změně směru jízdy.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..