Kůže nebo textil? Jaké oblečení je na motorku nejlepší?

Motorkářské kožené oblečení

Každý, kdo má motorku, musí vymyslet také oblečení, které na ní bude nosit. Dostupné jsou dvě varianty: kožené nebo textilní moto oblečení. Každý z materiálů má své výhody a nevýhody, takže určit, který z nich je lepší, je poměrně těžké. Rozhodnout se budete muset sami na základě svých preferencí. Pokusíme se vám shrnout, základní přednosti i nedostatky obou typů oblečení.

Obecné pravidlo

Pokud bychom chtěli výběr oblečení hodně zjednodušit, tak bychom uvedli, že motocyklisté, kteří jsou zaměření na sport, nosí zejména kožené oblečení. Textil si pak volí ti, kteří rádi jezdí dlouhé trasy. V současné době už to ale není tak přímočaré – protože existují kožené oděvy určené také pro turistiku, ale také textilní oděvy, které se hodí pro sportovní jízdu. Pro správné rozhodování je důležité znát základní vlastnosti obou materiálů. Na jejich základě pak můžete vybrat ty správné moto kalhoty nebo moto bundu pro vás.

Pasivní ochrana

Kožené obleky si často představíme na jezdcích, kteří se účastní motocyklových závodů. Důvod je jasný: zde je hlavní prioritou bezpečnost a obvykle je možné také předpovědět, jak bude případný pád vypadat. A právě vhodně a trvale všité podložky mohou následků pádu zmírnit nebo i zachránit život. Kůže je odolná proti dlouhodobému tření a zároveň se přizpůsobuje pohybům těla. To je to co při jízdě potřebujete! Oproti tomu textilní oděvy jsou volnější a chrániče je možné vyjmout. To pak může znamenat jejich ignoraci. Navíc můžete provést některé úpravy, abyste oblečení přizpůsobily své postavě. Textilní oděvy pro motoristy jsou vyrobeny tak, aby byly odolné vůči tření (obvykle se používá cordura nebo nylonová balistická textilie), nedokážou ochránit tak dobře, jako právě kožené oblečení. Mohou být ale naopak pohodlné.

Žena na motorce v koženém oblečení
Žena na motorce v koženém oblečení

Větrání

Důvodem, proč se koženým oděvům řada lidí (nejen v moto světě) vyhýbá, je nedostatečné odvětrávání. Kůže je silnější materiál, který je náročnější na zpracování a sám o sobě není příliš prodyšný. Proto se používá perforovaná kůže nebo speciální vložky. To má ale nevýhody, že dochází k únikům tepla i v chladné počasí a odolnost kožených oděvů je tím snížena.

Membrány

Mnoho kožených bund obsahuje membrány – některé jsou pevné, jindy jsou odepínací. Z kožených oděvů na motorku jsou obsaženy hlavně u turistických variant. U textilního oblečení jsou membrány častější.

Trvanlivost

Asi každému je jasné, že kůže je mnohem odolnější než textil. S postupem času kůže „stárne“, díky čemuž získává svůj osobitý styl – zkrátka to vypadá dobře. Na druhou stranu textil s postupem času degraduje a vůbec nevypadá atraktivně – spíše naopak. Textilní oděv je opotřebovaný. Abyste ale zajistili zvýšenou trvanlivost koženého oblečení, musíte se o něj náležitě starat.

Pohodlí

Abyste v koženém oblečení vypadali dobře a cítili se pohodlně, je zapotřebí, aby dobře sedělo na těle. Někteří lidé ale mají příliš velké bříško nebo například prsa – a to způsobuje značné nepohodlí při nošení kůže. Navíc je zapotřebí myslet také na to, že textilní oblečení je lehčí než kožené. I toto ovlivňuje pohodlí. Textilní oblečení je volnější, proto se lépe přizpůsobí jakékoli postavě. Pokud chcete pod motoristickou bundou nosit ještě jinou vrstvu oblečení, mnohem snazší to bude u textilního oblečení.

Cena

Ačkoli bychom předpokládali, že kožené oblečení bude dražší, nemusí to být vždy pravda. Závisí to na použitých materiálech (odvětrávání, membrány apod.). Cena by se neměla stát hlavním kritériem při výběru oblečení.

Čištění

I po dlouhé cestě stačí, když kožený oděv otřete vlhkým hadříkem. Textilní oděvy je mnohem těžší vyčistit. Na druhou stranu kožené oděvy vyžadují pravidelnou údržbu.

Ohodnoťte tento článek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..