Obsah
Na silnici můžete jen s autem, které má bezvadný technický stav. Během používání automobilu se jednotlivé součásti opotřebovávají či spotřebovávají, a proto je nutné kontrolovat vozidlo před jízdou. Jestliže jezdíte autem, které má nevyhovující technický stav, tak ohrožujete svůj život i další životy lidí.
Jaké části vozidla se kontrolují?
Vozidlo se kontroluje podle jeho stavu a stáří, očekávané délky cesty a četnosti používání vozidla. Před jízdou kontrolujeme ovládací ústrojí vozidla, stav a nahuštění pneumatik včetně rezervy, povinnou výbavu vozidla, funkci a čistotu předních, brzdových, koncových a směrových světel, správnou funkci výstražného zvukového zařízení, funkci brzd, stav oleje motoru, stav brzdové a chladící kapaliny, stav případných dalších provozních kapalin, dostatečné množství kapaliny v ostřikovačích, napnutí řemene alternátoru a vodního čerpadla. Dále kontrolujeme, zda z automobilu neuniká palivo, olej, chladící nebo brzdová kapalina a ověříme si čistotu obou SPZ a nastavení zpětných zrcátek.
Doplňování oleje v motoru
Při zjištění malého množství oleje v motoru jej musíme doplnit. Olej kontrolujeme u motoru, který je delší dobu v klidu. Kontroluje se měrkou u motoru. Hladina oleje musí ležet mezi ryskami označující minimální a maximální množství oleje v motoru. Olej doplňujeme vždy po malých dávkách plnicím otvorem v horní části motoru.
Kontrola pneumatik
Před jízdou musíte mít také bezproblémové pneumatiky na vozidle. Kontrolujeme proto správnou hodnotu tlaku vzduchu, či interního plynu pneumatik. Hodnota tlaku je stanovena výrobcem vozidla nebo pneumatik a pohybuje se okolo 190 – 210 kPa. Tlak se musí kontrolovat u nezahřátých pneumatik. Také zkontrolujte hloubku drážek pneumatik na nejvíce opotřebeném místě běhounu pneumatiky, která musí být minimálně 1,6 mm.