Je rozumné dojíždět zimní pneumatiky v létě?

Výměna pneumatik

Letní sezóna je téměř za rohem a v hlavách mnohých řidičů se rodí plány, jak vyřešit letošní přezouvání pneumatik. Ideálním stavem je samozřejmě obutí letních pneu, které jsou pro toto roční období přímo určené.

Nachází se ale mezi námi tací, jež mají v úmyslu dojíždět zimní pneumatiky během letního a slunného času. Málokdo však ví, že se tento krok nemusí setkat s úspěchem, ba co více, můžete jim ohrozit nejenom sami sebe a posádku vozu, ale také ostatní účastníky silničního provozu.

Pokud si necháte zimní pneumatiky na voze i během léta s úmyslem jejich dojetí, zhoršujete především jízdní vlastnosti svého vozu. Pojďme se ale na tuto problematiku podívat trochu zblízka.

Vzorek pneumatik

Jak reagují zimní pneumatiky v létě?

Na začátek všeho je nutné zdůraznit, že letní pneumatiky a zimní pneumatiky se odlišují hlavně složením pryžové směsi, včetně samotné konstrukce a designu běhounu. Pro někoho možná nepodstatné informace, z hlediska jízdních vlastností však velice důležité.

Zimní pneu jsou primárně určeny pro teploty -15 °C až +7 °C. Opakem toho jsou letní pneu s optimálním teplotním rozsahem od +15 °C do +45 °C. Vystavíte-li pneumatiky jinému pásmu teplot, dostane se vám pouze zhoršených jízdných vlastností.

I to je jeden z argumentů, proč nedojíždět zimní pneumatiky v létě.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..