Je Corvair nejvíc hipsterské auto všech dob?

Chevrolet Corvair

Měl plochý šestiválcový vzducháč dřív, než to bylo cool. Je velmi obskurní. Mainstream se mu vysmívá. Musíte ho každému vysvětlovat. Chevrolet Corvair je dokonalé auto pro hipstery!

Dělat si legraci z hipsterů je dnes oblíbená zábava. A v některých situacích to dokonce ze zábavy přerůstá v životní nutnost. Třeba když nosíte brýle s tlustými obroučkami, pijete zásadně kafe z mikropražíren, trávíte spoustu času v kuchyni, nosíte vintage oblečení a boty obskurních anglických značek, používáte slova jako „obskurní“, a lidi se na vás divně dívají, když jim vysvětlujete, že s hipstery nemáte nic společného, protože jste tohle všechno dělali dřív, než to bylo cool.

Otázkou zůstává, jaké auto bude nejlépe vypadat na vašem instagramu?

Dovolte mi tedy předtím, než půjdu na Instagram vyfotit svůj dnešní oběd ze zaručeně domácích surovin, malé zamyšlení na téma automobilů pro hipstery. Při výběru automobilu jsou mladí pánové s pečlivě pěstěnými rozcuchanými plnovousy postaveni před kritickou otázku. Jít stejnou cestou jako u ostatních technologických záležitostí a přidat k otřískanému iPhonu také obouchaný Prius, v zájmu modernosti a starosti o dobro planety? Nebo sáhnout po automobilu, který mnohem lépe ladí s jejich vintage svetrem, sbírkou vinylů a gramofonem z roku 1975?

V případě, že je hipster zároveň petrolheadem, nastává logicky varianta druhá. Jenomže, jaké auto je to správné?

Internet je plný seznamů nejvíce hipsterských věcí, auta nevyjímaje. Na většině z nich ale najdete zcela očividné, téměř až mainstreamové věci. Starý Volkswagen Brouk nebo dokonce superdrahý hipícký „busík“ VW T1. V případě movitějšího hipstera klasická 911. U praktičtěji založených SAAB či Volvo z 80. let. Citroën 2CV. Nebo možná Mercedes W123…

Mercedes W123

Jenomže to pořád není ono. Stará auta jsou sice cool a vyjadřují ten správný odstup od mainstreamové společnosti, honící se za nejnovějším konzumem, ale všechny tyto volby jsou poněkud prvoplánové. Předvídatelné. Přijeďte někam v Brouku nebo i ve starém kombíku Volvo, a každý bude vědět, co to je a co od toho čekat.

Naštěstí existuje auto, které by se dalo v podstatě považovat za hipstera na čtyřech kolech. Mělo plochý, vzduchem chlazený šestiválec dřív, než začal být díky 911 cool.

Mainstream, vedený právníkem, bojovníkem za práva spotřebitelů, pozdějším politikem a křiklounem Ralphem Naderem, se mu vysmíval. Považoval ho za „nebezpečné v jakékoliv rychlosti“. Ale druhá generace dostala místo kyvných poloos nezávislé zavěšení zadních kol, podobné tomu z Corvette, což z ní udělalo téměř „americkou 911“. Což ale nikdo neví, takže to každému musíte dlouze a důležitě vysvětlovat.

Chevrolet Corvair historie

Navíc jak první, tak i druhá generace zásadním způsobem ovlivnily automobilový design v Evropě i USA. NSU Prinz, Hillman Imp, Simca 1000 – tato všechna auta byla inspirována prvním Corvairem a jejich designová DNA žije dál a dál – přes model 2002 se například rozšířila do celé řady klasických BMW. Druhá generace byla zase jedno z prvních aut s typickým tvarem „láhve od Coly“, který následně definoval celou éru muscle cars.

Závěr

Je to úžasné auto. Jen to o něm nikdo neví, což vám dává skvělou příležitost oblažovat všechny své kamarády, známé a náhodné kolemjdoucí dlouhou a podrobnou přednáškou o tom jak je Corvair cool.

Tak co, je to nejvíc hipsterské auto na světě nebo ne? A pokud máte jiný návrh, do diskuse s ním!

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..