Jak se chovat při automobilové nehodě

automobilová nehoda

Nikdo z nás nemůže vyloučit, že se stane účastníkem dopravní nehody. I nejopatrnější řidič může někdy nabourat a nemusí to být zrovna jeho vina. Víte, jak se v takovém případě chovat?

Chování při automobilové nehodě

Stane-li se vám automobilová nehoda, ať už jste jejím viníkem, nebo obětí, měli byste vědět, jak se při ní správně chovat.

Především co nejrychleji zastavte a zajistěte automobil proti pohybu. Vypněte motor a rozsviťte blikající světla, která upozorní i ostatní řidiče na překážku na vozovce. Umístěte také za auto výstražný trojúhelník.

Nutné je ujistit se, že neuniká palivo, které by mohlo způsobit výbuch automobilu. Pokud tomu tak je, okamžitě se i s ostatními přesuňte do bezpečné vzdálenosti.

Dále je třeba rychle zjistit, zda se někomu něco stalo. Je-li někdo zraněný, zavolte záchrannou službu a poskytněte zraněnému první pomoc. Pokud nevíte jak, pomůže vám po telefonu záchranná služba.

auto po srážce s jiným autem

Vyhodnoťte rovněž, zda je nutné zavolat policii. Vaší povinností to je v případě, že došlo ke zranění či usmrcení osob, přesáhne-li škoda 100 000 Kč, došli-li k poškození majetku třetí osoby a jsou-li nejasnosti kolem automobilové nehody.

Není-li k automobilové nehodě přivolaná policie, nezapomeňte sepsat s druhým účastníkem nehody „Záznam o nehodě“, který podepíší obě strany. Do záznamu se vypisuje jméno a adresy řidičů a svědkové dopravní nehody. Dále je třeba si zaznamenat typ a SPZ vozidla dalšího účastníka nehody, kontakt a číslo dokladu pojištění. Účastník automobilové nehody má právo na předložení dokladu o pojištění odpovědnosti pro provoz vozidla a občanského a řidičského průkazu toho, kdo autonehody způsobil. V případě, že vám tyto doklady nechce dotyčný ukázat, rovněž je lepší k automobilové nehodě přivolat Policii ČR.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..