Pozor, špatné tlumiče! Signály, které na závadu upozorní

Tlumiče u auta

Automobil je stroj – při svém každodenním používání se opotřebovává a na jeho bezproblémovém fungování se podílí celá spousta součástek. K nim patří i tlumiče. Pokud začnou zlobit, jízda ve voze se nestává bezpečnou a je nutné zamířit do servisu. Kdy k takovému kroku dochází? A jak tedy poznat špatné tlumiče?

Zejména po dlouhé a tuhé zimě bychom měli zpozornět a věnovat svému auto nadměrnou pozornost. Poslouchejte ho a při jakékoli zvláštnosti raději zamiřte ke svému servisnímu technikovi. Během zmiňovaného ročního období jsou mnohé součástky vozidla testovány a je zkoušena nejen jejich odolnost, ale také výdrž. A tlumiče na tom nejsou jinak. Jelikož jsou veledůležitým autodílem, nezanedbávejte jejich kontrolu. 

Špatné tlumiče mohou vést k vážnému poškození vozidla

Už z názvu této součástky je možné odvodit, že tlumiče slouží k tlumení nárazů auta. Spoléháme na ně v mnoha situacích, a to nejen v prudké zatáčce, ale také na nerovné vozovce, při přejezdech jam a nerovností a v dalších okamžicích. Ať už se ve vašem vozidle ukrývají jakékoliv druhy tlumičů pérování, jejich nesprávné fungování může vést k velmi vážnému (a nakonec i drahému) poškození vozidla. Podílí se totiž nejen na brzdění, ale také na chování vozidla v různých podmínkách. 

Tím se ostatně dostáváme k další věci – jízda autem se špatnými tlumiči se stává velmi nebezpečnou. Pokud správně nepérují přední nebo zadní tlumiče, ohroženy jsou bezpečnostní funkce vozu a černé scénáře, k nimž na silničních komunikacích může dojít, jsou rázem daleko pravděpodobnější.

Oprava špatných tlumičů
Oprava špatných tlumičů

Jak poznat špatné tlumiče?

Automobil lze stejně jako ke stroji přirovnat k tělu, protože stejně jako tělo, i vozidlo dokáže upozornit na to, když s ním není něco v pořádku. Pokud se auto potýká se špatnými tlumiči, dá vám to vědět následujícími způsoby:

Nebezpečné naklánění do stran

Při jízdě zatáčkami lze registrovat špatné tlumiče poměrně dobře. Vozidlo se totiž naklání do stran a vychyluje se směrem k vnější straně zatáčky. Pokud zaregistrujete tento varovný signál, rovnou zamiřte do servisu, protože zatáčky se pro vás rázem stanou ohromným nebezpečím, jež může skončit velice špatně. 

Vibrace/chvění volantu

Signál, že se zmiňovaným autodílem není něco v pořádku, vysílá také volant. Když se začne chvět nebo vibrovat, pravděpodobně jsou na vině právě tlumiče. Opět platí, že vaše další ujeté kilometry budou směrem k autoservisu, protože když se špatné tlumiče ozývají tímto způsobem, snižuje se rázem účinnost bezpečnostních systémů ve voze. 

Praskání v autě

Když se začne v autě ozývat praskání, není to nic dobrého. Pokud je zvuk intenzivní hlavně při jízdě a ozývá se od retardérů, znovu mluvíme o nefungujících tlumičích. 

Zkrácená brzdná dráha

Tlumiče mají také vliv na brzdnou dráhu vozidla. Pokud evidujete, že se brzdná dráha vozu začíná prodlužovat, stává se jízda autem nebezpečnou a návštěva autoservisu je opravdu neodkladná. 

Jaká je životnost tlumičů?

Jelikož se většina řidičů chce vyvarovat varovným signálům a s tím souvisejícím černým scénářům, ke kterým může na silnici dojít, ptají se, jaká je vůbec životnost tohoto autodílu. V tomto případě mluvíme o velmi individuální záležitosti. Nejlevnější tlumiče samozřejmě nevydrží tak dlouho jako kvalitní, ale není to zlatým pravidlem. Životnost se odvíjí od četnosti jízdy, od způsobu jízdy a také od dalších podobných faktorů. 

Podle odborníků je dobré zkontrolovat své tlumiče po osmdesát tisících ujetých kilometrech. Zatímco některé se dožijí sotva stovky, jiné si na tabulku skóre připíšou i dvě stovky ujetých kilometrů. Když však dovrší hranice osmdesáti tisíc, je dobré na ně pravidelně dohlížet.

4.2/5 - (5 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..