Jak nejsnáze přepravovat kola automobilem?

Převoz kol

Aktivní dovolená strávená na kolech má mnoho pozitiv, přináší s sebou ale také starosti. V první řadě s tím, kam všechna jízdní kola při přepravě umístit. Pokud vyrážíte s celou rodinou nebo partou přátel, vždy jde minimálně o tři, spíše však o čtyři kola.

Jestliže nechcete vyrazit rovnou v sedle a bavíme se tak o přepravě automobilem, máte 3 možnosti, jak kola naložit. Buď je poskládáte dovnitř auta, což je velmi nepraktické a obtížné, proto tuto variantu rovnou vyloučíme, nebo využijete jeden z nosičů kol. Existují nosiče na střechu či za auto (na tažné zařízení nebo za páté dveře). Pojďme se podívat na vlastnosti a výhody těchto jednotlivých možností.

Střešní nosiče jsou bezpečné a šetří místo

První situací, kterou budete muset řešit, je připevnění samotného nosiče. Způsob montáže se liší podle toho, jakým vybavením na svém voze disponujete. Lze jej realizovat buď za pomoci podélníků (tzv. hagusů), pevných bodů ve střeše, anebo ho připevnit za rám dveří.

Samotné střešní nosiče pojmou tři až čtyři kola. Velikou výhodou je možnost uzamčení, v otázce bezpečnosti si tak připisují plusové body. Připevněná kola se na střeše neušpiní od nečistot na silnicích, dobrá je také jejich skladnost. Nezaberou vám totiž v autě žádné potřebné místo.

Na druhou stranu je obtížnější manipulace s koly. Přeci jenom něco váží, a opakovaně je zvedat do výšky může být náročné. Kola na střeše zároveň výrazně mění jízdní vlastnosti vozidla. Posunou jeho těžiště a v důsledku horší aerodynamiky zvyšují spotřebu paliva, a to až o 2 litry na 100 kilometrů. Nesmíte také zapomenout, že na střeše bicykly vlastně máte. Nevjedete s nimi totiž všude, například podzemní garáže pro vás budou zapovězené.

Střešní nosiče kol
Střešní nosič kol

Nosiče na tažné zařízení nabízí větší pohodlí

Nosiče kol na tažné zařízení představují výrazně pohodlnější variantu, jak přepravovat kola. Jednodušší je manipulace s koly při nakládání i sundávání. Opět sem lze umístit až 4 jízdní kola. Při výběru vždy preferujte model, který disponuje funkcí sklápění, jinak si zamezíte přístup do zavazadlového prostoru.

Samozřejmostí je, že váš vůz musí být vybaven tažným zařízením. Umístíte-li na něj nosič s koly, počítejte s tím, že si značně zhoršíte výhled zadním oknem. Přepravovaná kola se také snáze ušpiní. Další problém budete řešit s SPZ. Vznikne vám povinnost pořídit si třetí, kterou umístíte na nosič. Tu klasickou zadní totiž nosič zakryje.

Nosiče na tažné zařízení, respektive kola na něm se nacházející, přesahují běžnou šíři vozidla, pozor si tak budete muset dávat při předjíždění, parkování či v jakýchkoliv úzkých prostorách.

Nosiče kol na tažném zařízení
Nosič na tažné zařízení

S výběrem nosičů se nevyplatí hazardovat

Ať už vašimi kritérii bude cena (střešní nosiče bývají levnější), bezpečnost, nebo komfort při užívání, vždy byste měli vybírat z osvědčených a prověřených značek. Podezřele levné a nekvalitní nosiče se budou komplikovaněji používat, vydrží vám kratší dobu, a především nemusí stoprocentně sloužit. V takovém případě můžete nejen poškodit přepravovaná kola, ale i váš automobil a ohrozit bezpečnost silničního provozu. Mezi kvalitní a prověřené značky nosičů se řadí Thule, Hakr, Neumann či BöHM.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..