Jak je to s parkováním u přechodu a kde se nesmí stát? Osvěžte si dopravní předpisy

ženy v podzemním parkovišti

Parkování je to nejtěžší, co se člověk v autoškole musí naučit. Sice se v autoškole vysvětlí teorie, nejvíce však přinese následující praxe. Během naježděných kilometrů získávají řidiči zkušenosti, které jsou pro pohyb na silničních komunikacích důležité. I když ale má řidič takových zkušeností nespočetně mnoho, nesmí se zapomenout učit. Dopravní předpisy se neustále mění, přibývají také nové značky, tudíž jakési vzdělání po této stránce je užitečné. Pozastavme se na okamžik u parkování u přechodu, respektive se zabývejme parkováním jako takovým. Víte, kde se nesmí stát, respektive kde se nesmí ani zastavit?

Zákaz zastavení hovoří jasně

Každý řidič by měl být opravdu velice pozorný a neměl by přehlédnout žádnou značku. Právě značky jsou jeho nejlepšími pomocníky. Prozradí mu například to, kde se nesmí zastavit. Zákaz zastavení platí většinou pro místa, u nichž je nezbytně nutné, aby zůstala průjezdná. Zákazem zastavení se vždy musí jen projet, výjimkou je porucha vozidla, kdy nemáte jinou možnost než na zákazu zastavit.

Neparkujte na chodníku

Kromě míst označených zákazem zastavení se nesmí parkovat na chodníku, pakliže vám to výslovně nedovoluje dopravní značka nebo pakliže nemáte potřebné povolení vydané městskou policií. V případě, že se například stěhujete a parkovat na chodníku potřebujete z důvodu vyložení/naložení nábytku, povolení si zřiďte a na dobu nezbytně nutnou pro stěhování na chodníku zastavte. Vždy však pamatujte na to, abyste zaparkovali tak, aby chodci mohli bezpečně projít.

Parkovat se nesmí ani na nepřehledných místech

Zákaz parkování platí také na nepřehledných místech nebo v blízkosti nepřehledných míst. Například automobil nesmí parkovat na hranici křižovatky, v nepřehledné zatáčce nebo v její těsné blízkosti, také před nepřehledným vrcholem nebo za ním. Velký pozor si dejte hlavně na zmiňované parkování v křižovatce, respektive stání v křižovatce, které bývá velmi často pokutováno.

Pozor na frekventovaná místa

Zákaz stání pro auta platí i tam, kde dochází ke složitějším dopravním situacím. Zde lze opět zmínit křižovatku. Parkování v křižovatce je nemyslitelné, parkovat se nesmí ani v její pětimetrové vzdálenosti. Také je stání nemyslitelné v odbočovacím pruhu nebo u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu. Zastavit se nesmí automobil ani na mostě, v tunelu, na železničním přejezdu nebo podjezdu, případně před vjezdem na pozemní komunikaci či před vjezdem do garáže. A samozřejmě pozor na stání v tramvajovém pásu, v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu či na silnicích I. třídy, což je také zákonem zakázáno.

Parkování

Jak je to s parkováním u přechodu?

Velký problém dělá řidičům parkování u přechodu, respektive stání před přechodem nebo za přechodem. Většina řidičů si totiž není přesně jistá tím, jak daleko mají od přechodu stát. Jelikož je to také velice často pokutovaná záležitost, je dobré vědět, jak to se stáním u přechodu je.

Zákon mluví v tomto případě jasně – na přechodu je parkování zakázáno. Stejně tak je na přechodu zakázáno byť na malý okamžik zastavit. Zároveň také platí, že je zakázáno stát poblíž přechodu, ale jak daleko se myslí? Podle zákona řidič nesmí své auto zastavit ve vzdálenosti pěti metrů před přechodem nebo za přechodem. Důvodem toho je zachování bezpečnosti celkového provozu i bezpečnosti chodců jako takových. Pokud by automobil stál těsně u přechodu, jiný řidič by díky parkujícímu vozidlu nemusel vidět chodce, který zrovna vstupuje na přechod. Stejně tak chodec se nemůže díky parkujícímu autu v těsné vzdálenosti přechodu pořádně rozhlédnout, zdali něco nejede.

V případě, že se u přechodů nenachází modré zóny, jak je tomu například v Praze, dodržujte pětimetrový rozestup, a to jak při parkování u přechodů, tak v případě parkování u křižovatky, kde také platí pětimetrové pravidlo, jak již bylo zmíněno. Vyhnete se tím nemalým pokutám.

3.5/5 - (13 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..