Elektronické dálniční známky už i v České republice

Dálnice

Česká republika se konečně rozhodla jít ve stopách okolních států a zavedla elektronické dálniční známky. Ty na celém našem území začnou platit od prvního prosincového dne tohoto roku. Samozřejmě celý koncept dálničních známek zůstává neměnný, pouze se dálniční známky z čelního skla dostanou do mobilních telefonů řidičů. 

Elektronická dálniční známka se bude stejně jako klasická nálepka vztahovat na registrační značku vozidla a bude i nadále platit pro motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž hmotnost přesahuje tři a půl tuny. A i v případě elektronických dálničních známek se najdou výjimky, které si je pořizovat nebudou muset. Osvobozená zůstávají:

  • Automobily jezdící čistě na elektřinu
  • Vozidla jezdící ryze na vodík
  • Hybridní auta

U zmíněných vozidel nesmí jejich hodnota emisí CO2 překročit stanovenou hranici 50 g/km. Dále je také výjimka udělena:

  • Vozidlům se speciální registrační značkou “EL”
  • Historickým vozidlům se zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla
  • Automobilům přepravujících držitele průkazu ZTP, respektive ZTP/P

Elektronické dálniční známky zakoupíte on-line

Prodej elektronických dálničních známek je spouštěn samozřejmě on-line. Známky se budou moct koupit na státním internetovém obchodu edalnice.cz. Pokud to s počítači nebo chytrými telefony zrovna neumíte, i nadále platí, že si budete moct koupit dálniční známku na čerpacích stanicích, případně také na poště. Na hranicích pak budou k dispozici i takzvané samoobslužné kiosky, které podle odhadů využijí hlavně cizinci cestující do České republiky. 

Nákup elektronické dálniční známky přes mobil

Platí ještě papírové dálniční známky?

Samozřejmě pakliže jste majitelem klasického kuponu, který máte nalepený na čelním skle a který vám platí do konce příštího roku, tedy do konce roku 2021, bude vám klasicky platit. Nemusíte si známku kupovat hned, jak se státní e-shop spustí. 

Pakliže ale nejste majitelem dálniční známky, jistě vás zajímají ceny. Elektronická dálniční známka na rok vyjde na patnáct stovek, měsíční pak na 440 korun a desetidenní na 310 korun. Pamatujte, že stále platí i pokuty vztahující se na vozidla nemající vinětu. Ta se může dotknout až dvaceti tisíc korun. 

lepená dálniční známka

Elektronické dálniční známky ve světě

Jak již bylo zmíněno, Česká republika se konečně rozhodla jít ve stopách zahraničních zemí. Zde totiž inovace v podobě elektronické dálniční známky funguje už nějaký ten pátek. Kde konkrétně jste se doposud mohli s elektronickými alternativami známek setkat a jak dlouho v zemích už fungují?

Elektronická dálniční známka Slovensko

Například naši sousedé Slováci jsou v tomto případě o velký kus napřed. Elektronické dálniční známky zde fungují už čtvrtým rokem. Stejně jako nyní u nás, tak i na Slovensku se mohou známky koupit přes státní e-shop a dále na prodejních místech po celé zemi. K dispozici jsou také na hraničních přechodech, kde je lze koupit z automatů. V čem jsme se nechali také inspirovat, tak v délce platnosti známek. I na Slovensku je možné koupit roční, třídenní a desetidenní. 

Elektronická dálniční známka Rakousko

I v Rakousku už nějaký ten pátek platí možnost zakoupit si elektronickou dálniční známku. Ke spuštění došlo v roce 2017 v prosinci, tudíž zde funguje již třetím rokem. I zde se setkáte s desetidenními známkami, dále pak s dvouměsíčními a ročními. A i tady platí, že si ji lze zakoupit nejen na e-shopu, o který se stará veřejná společnost spravující rakouské dálnice, ale také na čerpacích stanicích. Dokonce i v některých trafikách je možnost zakoupit si vinětu umožňující jízdu na dálnici. 

Elektronická dálniční známka Maďarsko

Pokud bychom měli vycestovat o chlup dál, narazíme na elektronické dálniční známky v Maďarsku. Ani Maďaři v tomto směru nezůstávají pozadu. V elektronické podobě si ji lze koupit samozřejmě on-line a stejně jako předcházející země, i Maďarsko nabízí desetidenní, měsíční a také roční vinětu. I v tomto případě platí, že dálniční známka je vázána na SPZ vozidla, tudíž není přenosná na jiné vozidlo.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..