Co vás čeká po koupi ojetého auta? Tohle nesmíte opomenout

Koupě ojetého auta

Úspěšně jste zakoupili nový vůz, ale vlastně nevíte, jak teď pokračovat dál? Podepsáním kupní smlouvy a předáním nebo zasláním peněz to samozřejmě nekončí.

Auto je z velké části také starost, tudíž se musíte hned po koupi nového ojetého auta připravit na to, že budete muset zvládnout několik kroků, abyste mohli s autem legálně a v klidu jezdit. Nestačí přečíst si návod k obsluze. I když se vám možná něco může zdát zbytečné, tak při nedodržení se můžete dostat do velkých problémů.

Registrace vozidla na nového majitele

Možná občas narazíte na inzerát, kde prodávající uvádí, že nevyžaduje přepis vozidla na nového majitele. Na tohle nikdy nepřistupujte. Pokud automobil kupujete, tak dbejte na řádném přepsání na sebe a pokud vůz prodáváte, tak automobil přepište na nového majitele.

Podpis smlouvy

Přepis automobilu na nového majitele je vyžadován zákonem a na prodávajícího čeká v případě nepřepsání do 10 dnů od podepsání smlouvy tučná pokuta. I přepsání auta má ale několik podmínek.

Musíte uzavřít nové povinné ručení

Před přepsáním vozu na nového majitele musíte mít uzavřeno zákonné pojištění odpovědnosti za provozování vozidla. Pojistit automobil nic složitého není, ale doporučujeme vám důkladně prozkoumat a srovnat možnosti na trhu, abyste neplatili zbytečně vysokou částku.

Povinné ručení můžete srovnat online, nebo se můžete dostavit za zástupci pojišťovacích domů. Po úspěšném uzavření povinného ručení získáte zelenou kartu. Pamatujte na to, že již dnes nemusí mít zelenou barvu.

Poté přijde na řadu samotný přepis

Předpokládejme, že předchozí majitel před prodejem provedl evidenční kontrolu, ale dohodli jste se, že přepis auta bude na vás. Od majitele si nezapomeňte vzít protokol o evidenční kontrole. Pokud automobil úspěšně zvládl evidenční kontrolu, tak máte jistotu, že na vozidle nejsou schválené pneumatiky, světlomety, nebo není vybaven jiným nelegálním tuningem. Zjistí se také, zda-li automobil disponuje základní povinnou výbavou, bez které se nemůžete vydat na silnici.

Předání klíčů k ojetému autu

Následně se vydejte na obecní úřad s rozšířenou působností, na kterém můžete vozidlo přeregistrovat na nového majitele. Samotnému přepisu se detailně věnuje článek Přepis auta na nového majitele.

Nezapomeňte na první servis

Často si na bazaru přečtete, že vozidlo před prodejem prošlo velkým servisem a byly vyměněny všechny náplně a filtry. Auto v ideálním případě hned po koupi odvezte k mechanikovi, který provede základní servisní úkony.

Vůz také nechte důkladně prohlédnout a vyměňte opotřebované díly, které by mohly ohrozit vaši bezpečnost. Vhodná je také výměna rozvodů, které jsou podle motoru řešeny řemeny nebo řetězy. Ačkoliv se může jednat o větší finanční položku, tak byste pro klidný provoz vozu neměli ani tento servisní úkon podceňovat.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..