Tipy, jak na bezpečné cestování se psem v autě

Cestování se psem v autě

Jak bezpečně cestovat se psem v autě? To je otázka, kterou si pokládá řada chovatelů čtyřnohých domácích mazlíčků. Svého psího přítele nechtějí nechávat doma, kde by mu jistě bylo smutno. Chtějí ho brát všude s sebou, ale v autě je třeba dbát především na bezpečnost, nikoli na pocity vaše či pocity psa. Pes se totiž v autě může rázem přeměnit v hrocha, který (byť nechtíc) může způsobit dopravní nehodu s velice vážnými následky. Aby bylo cestování co nejbezpečnější, přinášíme vám několik tipů, jak na bezpečné cestování se psem po celý rok.

Pořiďte si kvalitní přepravku pro psa

Pokud máte pejska většího plemene, měli byste si pořídit přepravní box pro psa, který ho udrží na jednom místě a zamezí mu v pohybu. Přepravka pro psa je vůbec ta nejbezpečnější pomůcka, kterou si můžete do auta pořídit, když psa převážíte z místa na místo. Navíc je to i hygienický způsob, jak psa převážet. A zatímco i vy budete při používání přepravky v klidu, bude v klidu i sám pejsek, kterému v přepravce nebude vůbec špatně. Je však třeba koupit mu takovou přepravku, která bude dostatečně velká, tudíž ve které se nebude nijak mačkat. Tu pak mějte ideálně v kufru nebo případně přivázanou na zadní sedačce vozidla. 

Jak vybrat přepravku pro psa

Jak již bylo zmíněno, při výběru přepravky pro psa hlavně dobře měřte. Přepravka musí být dostatečně velká, aby se v ní pes cítil komfortně a netrápil se v ní. Na výběr budete mít několik možností, a to plastovou přepravku, respektive box nebo klec pro psa do auta. Ideální je klec do auta pro velké psy a velká auta s prostornými kufry, plastové přepravky jsou vhodné pro menší rasy.

Přepravka pro psa do auta
Přepravka pro psa do auta

Pes musí být jištěn postroji a pásy

Pokud se rozhodnete psa převážet bez přepravky, protože jste majiteli spíše menšího než většího plemena, případně pokud ho chcete mít u sebe, nezapomínejte na postroje pro psa do auta. Jedná se opět o bezpečnostní pomůcku, která je finančně dostupnější než zmiňovaná přepravka pro psa. Navíc je skladnější, tudíž s ní nebudete mít problém ani v menším vozidle (přepravku pro psa nemusíte dát do každého kufru). 

Postroje pro psa do auta, stejně jako pásy pro psa do auta jsou uzpůsobené tak, aby psovi nijak nevadily, ale zároveň aby zvýšily bezpečnost jízdy. V případě postrojů je třeba, abyste je dobře nastavili. Příliš dlouhá délka je nebezpečná stejně, jako kdybyste psa na postroji neměli přivázaného vůbec. Pásy, stejně jako postroje, zkraťte vždy před jízdou na správnou délku. Pes nesmí dosáhnout na váš klín a v případě rychlého brzdění musí být pes dostatečně dobře jištěn. 

Jak vybrat postroj pro psa do auta

Kupujete-li postroj pro psa do auta, volte především ty, který nasazujete nejdříve přes hlavu, poté jím provlékáte jednu tlapku a postroj zapínáte na boku. Druhým typem je postroj nasazovaný na přední nohy, kdy se zapíná za zátylkem. Tento volte jenom v případě, že máte psa menšího psa, který je zároveň klidné povahy.

Postroj pro psa do auta
Postroj pro psa do auta

Autosítě jsou skvělým pomocníkem při cestování se psem

Mnozí chovatelé pejsků nepřišli do kontaktu s autosítěmi. Je to velká škoda, jedná se o skvělé pomocníky při cestování se psem. Jejich hlavním úkolem je chránit řidiče a také spolujezdce. Jsou schopny zbrzdit náraz psa, když dojde k autonehodě. Ale pozor – nejedná se o plnohodnotnou ochranu psa při cestování! Je to jen jakýsi další prvek, respektive doplněk, který může zvýšit bezpečnost při cestování se psem v autě.

Stínítko - protisluneční clona do auta
Stínítko – protisluneční clona do auta

Existují i autosedačky pro psy. I ty poslouží skvěle

Věděli jste, že existují takzvané autosedačky pro psy? Jedná se o velmi oblíbený způsob, jak bezpečně cestovat se psem v autě. Obejdete se dokonce bez dek pro psa do auta nebo bez různých plachet do auta pro psa. Autosedačka je připoutaná k sedadlu a pes je v ní připoután pomocí postroje. Majitelé, kteří využívají autosedačku pro psy, vyzdvihují především to, že mají psa pod dohledem a sám pes má skvělý rozhled. Navíc je to pro psa nadmíru pohodlné, nic ho neškrtí ani netáhne, přesto je v bezpečí. 

Při výběru autosedačky však myslete na jednu věc, a sice na kvalitu použitých postrojů. Ne každá autosedačka se pyšní kvalitními zabudovanými postroji, některé jsou nadmíru nekvalitní a snadno se přetrhnou v tu nejméně vhodnou dobu. Zejména se vyvarujte plastovým sponám, pokud to jde. Ty se zničí zpravidla jako první.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..