Autonomní vozy a jejich rozdělení do 5 úrovní

Autonomní řízení

Autonomní vozidla nenechávají chladné automobilky ani zákonodárce. Všichni mají jediný cíl. Provoz aut, která budou bezpečná i za nejrůznějších okolností. Lidé dělají chyby, které moderní technologie mohou eliminovat. Platí to i naopak. Moderní technologie zatím nejsou dokonalé, zásah lidského faktoru může eliminovat rizika.

Cesta autonomních vozů

Vozy, které vzbuzují mnoho emocí a živých diskuzí. Jsou prezentovány jako automobily budoucnosti. Slibují jízdu, o kterou se postarají senzory a chytré technologie bez použití lidského faktoru.

Cesta k vysněnému cíli, tedy plnohodnotné jízdě bez řidiče, je rozdělena do pěti úrovní. Úroveň 1 je základním stavebním kamenem. Oproti tomu nejvyšší úroveň 5 je ta nejpokročilejší. Prvky jednotlivých úrovní byly definovány organizací SAE (Society of Automotive Engineers).

Vývoji autonomních vozů se věnuje většina výrobců. Často jsou spojována s Teslou. Nezaostává ani Volvo, BMW, Renault, Audi, Toyota nebo Škoda Auto.

Toyota a její autonomní auto
Autonomní vůz Toyota

Úrovně autonomních vozů

  • Automobily plně závislé na lidském faktoru

Mluvíme o vozech, které nejsou vybaveny žádnou automatizací. Řízení je plně v rukách člověka.

  • Automobily o úrovni 1

Jedná se o vozy, kde je automatizován jeden z prvků řídícího systému. Automatizovaný prvek využívá data ze senzorů a kamer. V úrovni 1 je to řidič, kdo má převahu nad ovládáním vozu. Jedním z prvních vozů s úrovní 1 byl Mercedes-Benz, který nabídl tempomat. Po tempomatu byl vyvinut jako další automatizovaný prvek line asistent. Konkrétně Hondou.

  • Automobily o úrovni 2

U tohoto stupně se běžně nacházíme dnes. Auta, kde technika ovládá 2 a více prvků během jízdy. Automatizovaná může být jízda v pruhu, brzdění, parkování i zatáčení. Jde o systémy, kdy řidič musí být ve střehu a být připraven převzít kontrolu nad vozem.

  • Automobily o úrovni 3

Jsou to taková auta, která za určitých okolností dokáží převzít kontrolu nad řízením. Právě u tohoto stupně mohou odvážlivci pustit volat a svěřit svůj život moderním technologiím. Ideální podmínky pro bezpečné použití nabízí dálnice.

  • Automobily o úrovni 4

Měly by to být vysoce automatizované vozy, které ještě budou vybaveny volantem pro výjimky, kdy auto bude vyžadovat asistenci člověka, například za zhoršeného počasí.

  • Automobily o úrovni 5

Hudba budoucnosti, kdy je řízení vozu plně automatizované. Tato vozidla už nebudou disponovat pedály ani volantem.

Dnešní vozy ne výjimečně dosahují úrovně 2. Některé automobilky pak pouští ze svých závodů i autonomní vozidla dosahující na úroveň 3. Tedy taková, která za vhodných podmínek sama řídí, ale řidič musí být ve střehu a připraven převzít řízení.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..